Ta to asi ňichto ňezna, že už dachto scel zrobic Republiku Vychodu v minulosci. Bulo to bardzo davno, že to ňichto ňemapeta, pred skoro 100 rókmi. Na ďejepíse še to ňeuči, bo to žjadna slava. Možno hvaric, že to aj haňba. Jak ce to zaujima, čitaj hef.
Po rozpáďe Rakusko-uhórskej monárchije po vojňe v roku 1918 ňevladol na Vychodze aňi cisar, aňi prezident, aľe totalny choas. Tato ňichto ňeznal, co budze. A tak še objávil dajaky Viktor Dvorčak, dzivy šrac, chtory vyhlasil v Košicoch takzvánu Slovjacku ľudóvu repblíku a to 11. decémbra 1918. Sam še pasoval za prezidénta, jak vzňikol toten štat, chtory skončel ešči skorej, jak še o ňom doznali Vychodňare.
Dvorčak šebe asi vecej vypil, bo zrobil daco jak Uhorsky očenaš pre Vychodňare: Oče naš, chtori ši na nebe / Pokorňe volame ku tebe / Špoj nas pod korúnou Svateho Štefána / Za to še modlime / Od noci do rana. Dvorčakova Slovjacka republika bula pod patronatom Budapéšťi, to žjadna autonomja. Dvorčak do Budapešťi poslal diplomatickoho zastupcu a hlavne mesto ňebulo Košíce, aľe Prešov. Čomu to znal ľen Dvorčak, aľe ten to už ňezraďi, bo zomrety od roku 1943.
Mi zname, že to asi zato, že bul zo Šaríša a udajňe dosjahol majstróvstvo v hvareňi a pisaňi v šarišťíne. Dvorčak šebe želal, abi šarišťína bula oficijalnym spisóvnym jazykom Slovjackej republíky.
Sam hvaril: “My (Vychodňare) šme potomci Bulgaro-slovjanov. Naša reč calkom pod druhimi vľivami še vivinula, jak zapadňarska! Slovjak a Slovak choc jak bľizko stoji jedno slovo ku druhemu, v každodzennim živoce ňe je jeden, to dva meče, dva narody.”
Dvorčak ňe talentovany polítik, no cicil, že to ina fajta od Slovakov, šicke Vychodňare. Tak myšľime aj my a zato šme zrobili Republiku Vychodu, by toten každy Vychodňar moh hutoric jak mu gamba narostla.